Junior Java Developer i książki?
Kiedy zaczynamy uczyć się czegoś nowego mamy wiele możliwości. Czasem źródeł wiedzy jest dużo, a czasem trochę mniej. W przypadku Javy ilość materiałów dostępnych dookoła jest olbrzymia.
To, że jest ich tak dużo, sprawia czasem, że sami nie wiemy, po który materiał sięgnąć. Nie zmienia to jednak faktu, że materiałami, do których łatwo nam wracać, są książki. Stąd dzisiaj właśnie o nich. Najlepsze książki dla startujących jako Junior Java Developer. Subiektywnie i nie zawsze tylko o programowaniu.
W serii Junior Developer ukazały się następujące wpisy:
- Junior Developer w 2020 roku
- Top 10 umiejętności Junior Java Developera
- Junior Developer a Regular
- Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer?
- Junior Developer 2020 – Podsumowanie
#1 Head First Java
Kiedy zaczynałem swoją przygodę z programowaniem w Java tej książki nie było jeszcze na polskim rynku. Gdyby była, to właśnie od niej zacząłbym naukę.
Ta książka będzie idealna dla Ciebie jeśli zaczynasz naukę programowania od zera. W prosty i przystępny sposób Kathy Sierra i Bert Bates prowadzić Cię będą przez składnię języka. Zwięzłe przykłady, otoczone często zabawnymi komentarzami i obrazkami, nastawione są na to, żebyś zapamiętał jak najwięcej. Nie jest to więc typowy podręcznik języka. Raczej przystępny przewodnik, który dobrze wprowadza w temat.
#2 Core Java Volume I – Fundamentals
Powiedzieć, że książka ta to kompendium wiedzy dla początkujących programistów to za mało. Pozycja ta jest praktycznym podręcznikiem dla wszystkich rozpoczynających naukę programowania.
Przejrzyste przykłady, jasność przekazu i mnogość zagadnień sprawiają, że stanowi ona doskonałe źródło wiedzy dla każdego, kto chce nauczyć się programowania w Javie i poznać szczegóły języka.
Zaletą jest również to, że co jakiś czas pojawiają się kolejne wydania zaktualizowane o nowe możliwości pojawiające się w języku. Angielskie wydanie ma już 11 (!) edycję.
#3 Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
Robert Martin, nazywany również Uncle Bob, zebrał w swojej książce szereg dobrych praktyk z obszaru programowania.
Książka nie jest dedykowana wyłącznie dla świata Java. Czytając ją zyskają również programiści innych języków.
Martin w przystępny sposób przemieszcza się po poszczególnych elementach „czystego kodu”. Pokazuje zalety jego stosowania. Warto dosyć szybko sięgnąć po tę pozycję, żeby nauczyć się pewnych nawyków wcześniej.
#4 Effective Java
Przyszedł czas na trochę bardziej zaawansowaną pozycję. Nie zaczniesz nauki od tej książki. Ale ta książka pozwoli Ci wskoczyć na wyższy poziom kodowania.
I to tak na serio. Załóżmy, że znasz już składnię języka i trochę rzeczy zdążyłeś już napisać. Ta książka przeprowadzi Cię przez szereg przykładów, w których pokazane zostaje, jak należy rozwiązać dany problem. Ale to nie koniec, bo w tej książce jest również opisane, dlaczego dane rozwiązanie jest tym najbardziej optymalnym z poziomu języka. I dlaczego inne rozwiązania nie są tak dobre.
Bardzo polecam tę właśnie książkę, gdyż w bardzo dużym stopniu wpłynęła ona na moje patrzenie na oprogramowanie.
The Phoenix Project
I na koniec książka, którą warto przeczytać na bardzo wczesnym etapie kariery … i wrócić do niej po pewnym czasie.
Projekt Feniks to książka beletrystyczna. Opowiadanie o pewnej firmie, pewnych projektach i pewnym podejściu do zarządzania działem IT.
Dlaczego warto ją przeczytać na początku kariery?
Odpowiem w ten sposób – bo w prześmiewczy sposób pokazuje niedopasowanie działań zespołów „developmentu”, zespołów „dev-ops” i działów biznesowych.
Dlaczego warto ją przeczytać po pewnym czasie znowu?
Żeby zweryfikować, czy nie znalazło się w takim właśnie miejscu. Plus, co zrobić, żeby to miejsce ewentualnie zmienić … jeśli starczy sił i czasu.
Junior Java Developer i książki – podsumowanie
Nauka z książek, w obliczu obecnego ciągle zmieniającego się świata, jest ciągle tym elementem, z którego warto korzystać.
Wiem, że jest mnóstwo innych materiałów: tutoriale, fragmenty video, artykuły. Książka jest jednak tym elementem, do którego ciągle można wracać. Czasem robimy w niej notatki, czasem coś zakreślamy, dopisujemy. Zwykle jest pod ręką tam, gdzie programujemy. Związujemy się z nią bardziej emocjonalnie, a dzięki temu nauka przychodzi nam łatwiej.
Moim zdaniem każdy Junior Java Developer powinien sięgnąć po te książki.
Czy powyższa lista wyczerpuje pozycje książkowe, które warto przeczytać?
Na pewno nie i być może Tobie spodobają się inne książki.
Prośba do Ciebie. Napisz w komentarzu, od jakiej książki Ty zaczynasz naukę programowania jako Java Junior Developer ❓
A jeśli chcesz wiedzieć, jakie umiejętności są Ci potrzebne, żeby możliwie gładko zostać Junior Java Developerem to Handbook jest dla Ciebie. Ściągnij poniżej 🧡