Kategorie
Zarządzanie projektami

Co to jest ryzyko w projektach?

Ryzyko projektowe jest terminem, z którym spędzam ostatni dużo czasu. Zauważyłem, że samo słowo „ryzyko” jest rozumiane bardzo różnie, zwykle raczej jest kojarzone negatywnie. Spróbujmy szybko zastanowić się, czy jest to zasadne. Dlatego dziś krótka forma, taki shorts 😀

junior-hava-developer-handbook-what-to-know

Ryzyko = zagrożenie?

❓ No dobra, co to jest w zasadzie całe to ryzyko projektowe? O co tyle hałasu, przecież projekty się robią… A, że czasem coś nie wyjdzie, coś się przeciągnie, to przecież nie problem. No i zawsze można ubić przed czasem…

💡 Jeśli popatrzymy na różne standardy, to zwykle ryzyko zdefiniowane jest jako coś niepewnego, jakieś zdarzenie, czy też warunek.

Zwykle ryzyko kojarzymy z czymś negatywnym w skutkach. Ale czy zawsze są to zdarzenia niekorzystne dla projektu? Otóż niekoniecznie.

A co z szansami?

❓ Czy miałaś lub miałeś kiedyś sytuację w projekcie, że:
➡️ Stworzenie dokumentów analizy poszło szybciej niż myśleliście?
➡️ Integracja z usługą zajęła 2 dni, a nie 2 tygodnie?
➡️ Technologia okazała się prostsza w użyciu niż pierwotnie myśleliście?

💡 To wszystko są przykłady szans, które mogą pojawić się w Twoim projekcie. Jest ich znacznie więcej. Warto o nich pamiętać i uwzględnić je w planowaniu ryzyka. I zastanowić się „Co by było, gdyby…?”

💡 Pamiętaj też, że jeśli coś już się wydarzyło, to nie jest to zagadnienie z którym wiążemy ryzyko. To jest już fakt. To się wydarzyło. A od Ciebie zależy, czy jesteś na to przygotowana lub przygotowany.

Ryzyko nie jedną ma twarz

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem przybliżyłem Ci w prosty sposób, czym jest ryzyko projektowe. Zresztą, nie tylko projektowe. Bo sam termin spotykamy wszędzie.

Warto zapamiętać, że ryzyko to zarówno szanse, jak i zagrożenia. To po prostu coś niepewnego.

 ➡️➡️➡️ A jak Ty postrzegasz ryzyko projektowe?

Na koniec prośba do Ciebie o pozostawienie komentarza, ocenienie artykułu poniżej lub przesłanie go dalej. Niech wiedza leci w świat ❤️

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x