Kategorie
java

Java 15 General Availability

Dziś 15 września, a zatem zgodnie z harmonogramem nowe wydanie Java wchodzi w fazę General Availability. I szybkie przypomnienie tematu. Krótko i na temat.

junior-hava-developer-handbook-what-to-know

JDK 15 nie jest wydaniem LTS (ang. Long Term Support). Warto jednak zauważyć, że wprowadza kilka rzeczy, które stanowią podstawę do zmian w kolejnych edycjach.

Szczegółowy przegląd nowości przedstawiałem już wcześniej w tym roku.

Mój artykuł Java 15 – co nowego w JDK? odniósł spory sukces i trafił na miejsce pierwsze na liście JVM Bloggers Maj 2020. Zapraszam do przeglądu wszystkich nowości i komentowania.

Szczególnie zachęcam do przyjrzenia się:

  • preview Sealed Classes,
  • Hidden Classes,
  • drugiemu preview Pattern Matching for instance of,
  • Text Blocks,
  • drugiemu preview Records.

Dla osób korzystający ze Springa do budowania m. in. REST API, polecam szczególnie zmiany dotyczące Records. Ponieważ stosuję Records już od pewnego czasu od strony DTO i dokumentów mapowanych do Mongo, to mam już trochę doświadczeń z tym typem. Bardzo polecam. Prostota rozwiązania jest duża, a dzięki temu znika nam część zależności z kodu (np. mamy mniejsze wykorzystanie Lomboka jeśli z niego korzystamy).

Podsumowując. Buildy od paru godzin można już pobrać ze strony https://jdk.java.net/. Adopt Open JDK też już udostępniło buildy jeszcze nie udostępnił nowych kompilacji, ale to raczej kwestia krótkiego czasu.

Na koniec, Jeszcze raz zapraszam do przeczytania artykułu Java 15 – co nowego w JDK?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x