Kategorie
java

Java 16 Przegląd Nowości

Java 16 to kolejne wydanie przybliżające nas do edycji LTS. Do niej pozostało już około pół roku. Zobaczmy, co dostajemy już teraz. Co zatem kryje się w Java 16?

junior-hava-developer-handbook-what-to-know

Java 16 – co w pudełku?

Tym razem liczba rozszerzeń do JDK, czyli JEP (ang. JDK Enhancement Proposal), jest nieco dłuższa. Mamy tutaj 17 zmian. Dla porównania, wcześniejsza edycja miała ich tylko 14. Poniżej zestawienie:

ObszarJDK Enhancement Proposal (JEP)
Rozszerzenia języka na stałe394: Pattern Matching for instanceof
395: Records
Inkubator i Preview338: Vector API (Incubator)
389: Foreign Linker API (Incubator)
393: Foreign-Memory Access API (Third Incubator)
397: Sealed Classes (Second Preview)
Ulepszenia dla JVM376: ZGC: Concurrent Thread-Stack Processing
387: Elastic Metaspace
Lepsze IPC380: Unix-Domain Socket Channels
Uwidocznienie niekompatybilności390: Warnings for Value-Based Classes
396: Strongly Encapsulate JDK Internals by Default
Integracja portów386: Alpine Linux Port
388: Windows/AArch64 Port
Nowe narzędzia392: Packaging Tool
Uproszczenie rozwoju JDK347: Enable C++14 Language Features
357: Migrate from Mercurial to Git
369: Migrate to GitHub

Przejdźmy do szczegółów.

Rozszerzenia języka na stałe

Java 16 przynosi nam w końcu finalne wersje dwóch bardzo fajnych mechanizmów. Oba mieliśmy dostępne w Preview od JDK 14.

Pierwszy to 394: Pattern Matching for instanceof. Ten pożyteczny składnik języka osiągnie maksimum potencjału w połączeniu z Sealed Classes. W obecnym wydaniu Sealed Classes są dostępne w ramach drugiego Preview (o tym dalej). Także możemy spodziewać się, że w wydaniu 17, czyli LTS, będziemy mogli już w pełni wykorzystać oba mechanizmy.

Drugi element to 395: Records. To cały czas moja ulubiona zmiana od dłuższego czasu w ramach JDK. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w końcu mamy jej finalną wersję.

Na marginesie Spring świetnie działa z Records. Także naprawdę warto z tego mechanizmu korzystać, jeśli macie możliwość pracowania na tych nieco młodszych wersjach JDK.

Inkubator i Preview

W ramach inkubatora na początku mamy 338: Vector API (Incubator). Podstawowa idea tej zmiany to wprowadzenie API dla obliczeń wektorowych. Efektem ma być dużo lepsze przełożenie na obsługę na poziomie sprzętu.

389: Foreign Linker API (Incubator) to z kolei zmiana, która ma uprościć życie programistom korzystającym z natywnych bibliotek. Nowe API ma być lepszym rozwiązaniem od Java Native Interface (JNI). Nowe, czyli prostsze w obsłudze i generujące mniej błędów.

Z kolei wiecznie żywe, cieszące się złą sławą, sun.misc.Unsafe jest coraz bliżej końca. 393: Foreign-Memory Access API (Third Incubator) to próba wprowadzenia jednorodnego sposobu do dostępu do pamięci poza stertą. Ten JEP wprowadzany jest bardzo powoli, ale droga wydaje się już jasna i raczej nie zniknie on w najbliższej przyszłości.

Bez wątpienia 397: Sealed Classes (Second Preview) to zmiana pozwalająca nam programistom na zachowanie większej kontroli nad kodem. Dłuższy jej opis znalazł się w artykule opisującym Java 15, gdzie pojawiło się pierwsze Preview.

Ulepszenia dla JVM

W ramach 376: ZGC: Concurrent Thread-Stack Processing garbage collector ZGC dostaje zastrzyk zwiększający wydajność. Potencjał tej zmiany jest bardzo duży. Programiści JVM dążą w tym przypadku do możliwości w pełni współbieżnej obsługi stosu wątku poprzez zaprzestanie korzystana z mechanizmu safepoints w dużej części operacji przeprowadzanych przez garbage collector.

W dwóch słowach o safepoints. Safepoint jest to taki moment, w którym stan wątku jest ściśle ustalony. Oznacza to, że gdy wątek jest w trakcie wykonywania instrukcji, to JVM nie może założyć, że wątek jest w safepoint. jak widać, ZGC bazując wcześniej na safepoints, był niejako ograniczony do obsługi dla wątków, które były w tym stanie. Podsumowując teraz ZGC będzie miał więcej przestrzeni do działania, a co za tym idzie realizacja ideii ekstremalnie szybkich cyklów garbage collectora jest już bardzo blisko.

Kolejna zmiana, 387: Elastic Metaspace, to kolejna optymalizacja. Tym razem chodzi o metaspace, czyli obszar metadanych dotyczących naszych klas. Elastyczny metaspace to miejsce, które będzie oddawało niewykorzystaną pamięć RAM do systemu operacyjnego. Dla nas sam zysk np. w przypadku długofalowego utrzymania usług.

Lepsze IPC

Inter-process Communication (IPC), czyli komunikacja między lokalnymi procesami, w Java 16 będzie bardziej bezpieczna i trochę wydajniejsza dzięki 380: Unix-Domain Socket Channels. Unix-domain Socket są specjalnie zaprojektowane do wymiany między procesami w tym samym systemie. Co za tym idzie narzut, jaki w takiej komunikacji miały sockety TCP/IP, może zostać zredukowany. A skoro nawet wsparcie dla tego mechanizmu mamy już w Windows 10 i Windows Server 2019, to dlaczego JVM miałby z tego nie korzystać.

Uwidocznienie niekompatybilności

Kiedy użyjemy w Java 16 konstruktora klas przeznaczonych do reprezentowania wartości (np. wrappery typów prostych) lub w naszym kodzie będzie próba synchronizacji na nich wówczas pojawią się nam dodatkowe ostrzeżenia podczas kompilacji. A to wszystko dzięki 390: Warnings for Value-Based Classes.

JDK coraz bardziej enkapsuluje swój kod wewnętrzny. Aktualnie zrealizowane jest to poprzez JEP 396: Strongly Encapsulate JDK Internals by Default. Oczywiście dobroć ta nie dotyczy sun.misc.Unsafe.

Integracja portów w repozytorium

386: Alpine Linux Port i 388: Windows/AArch64 Port to zmiany organizacyjne. Porty na te platformy były już dostępne, jednak ich rozwój nie był związany z główną linią JDK. Od teraz będzie on z nią silnie zintegrowany.

Nowe narzędzia w Java 16

W ramach 392: Packaging Tool otrzymujemy nowe narzędzie jpackage. W związku z tym od teraz przygotowywanie paczek natywnych ma być szybkie, proste i przyjemne.

Uproszczenie rozwoju JDK

Trzy zmian 347: Enable C++14 Language Features, 357: Migrate from Mercurial to Git oraz 369: Migrate to GitHub mają przede wszystkim na celu uproszczenie rozwoju JDK dla jego developerów.

I tu w naturalny sposób od Java 16 programiści JDK będą mogli korzystać z nowych rozwiązań C++. Git i Github to też naturalny ruch. Mniejsza wielkość repozytorium, szybsza obsługa i zdecydowanie lepsze wsparcie narzędzi było z pewnością oczekiwanym ruchem.

Podsumowanie Java 16

Java 16 nie przynosi przełomowych nowości z punktu widzenia programistów.

Tak, jest w niej kilka ciekawych mechanizmów. Ale ich magia kryje się głęboko w wewnętrznym warstwach JDK.

W istocie cieszy obecność finalnej wersji Pattern Matching for instanceof oraz Records. Apetyt jest jednak na więcej.

Jak każdy non-LTS nie należy oczekiwać, że to konkretne wydanie zagości w aplikacjach korporacyjnych. Pamiętamy przecież, że mnóstwo kodu śmiga jeszcze na Java 8.

W każdym razie, Java 17 LTS jest coraz bliżej. Też czekasz na wydanie LTS?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cezary Sanecki
4 lat temu

Cześć! Masz rację, większość aplikacji stoi na Javie 8 lub 11, stąd przychodzi mi tylko hobbistyczne pisanie kodu w nowszych wersjach Javy 😉 Pattern Matching for instanceof oraz Records naprawdę sprawiają, że kod jest czytelniejszy: brak zbędnych rzutowań czy też adnotacji Lomboka. Mam nadzieję, że przyjdzie mi niedługo kodować komercyjnie w oczekiwanej Javie 17!

2
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x