Kategorie
java

Java kończy rok na drugim miejscu wg TIOBE INDEX 2020

Koniec roku to czas, kiedy możemy popatrzeć trochę na rankingu. Jednym z nich jest TIOBE Index, w którym Java przez wiele lat zajmowała pierwsze miejsce popularności, ale 2020 rok to nieco zmienił. A jak to wygląda teraz, na koniec 2020 roku?

Junior Java Developer Handbook

Nie jest źle, ale …

Przede wszystkim rok 2020 to spore zawirowania języka Java w TIOBE Index. Spore, może to za duże słowo.

Jednak od 2001 roku Java prawie cały czas zajmowała miejsce pierwsze w tym rankingu. A jej głównym rywalem był i jest nadal język C.

I tak się jakoś złożyło, że w maju 2020 Java zaliczyła spektakularny spadek z miejsca pierwszego na miejsce drugie. Język C objął prowadzenie.

Jednak sama zamiana miejsc między tymi dwoma językami nie jest sama w sobie tak znacząca. Bardziej istotne jest to, że Java od grudnia 2019 do grudnia 2020 straciła 4,72% popularności (obecna popularność 12,53%). A język C w tym samym czasie zyskał zaledwie 0,40% (obecny poziom popularności to 16,48%).

Tak drastyczny spadek popularności Javy wiąże się oczywiście z sytuacją pandemiczną na świecie i ograniczeniem licznych projektów biznesowych. Zwłaszcza w niektórych branżach.

A było przez chwilę jeszcze gorzej

Nie tak dawno, bo miesiąc temu, czyli w listopadzie, Java spadła nagle na miejsce trzecie w rankingu. Wyprzedził ją, o zgrozo, Python.

Jednak już w grudniu nastąpiła drobna korekta i Java wskoczyła ponownie na miejsce drugie.

Czy jest to początek odbicia w kierunku miejsca pierwszego? To ciekawe pytanie. Ja mam nadzieję, że tak. Zwłaszcza, że powoli na rynku pojawia się optymizm projektowy na rok 2021. Także więcej projektów moim zdaniem będzie oznaczać wzrost Javy w indeksie.

Jak będzie? Przekonamy się o tym za parę miesięcy.

Czy Java to dobry język na start w 2021?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Pisałem już o tym w Czy Java to dobry język na początek? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest to język bardzo uniwersalny. I nie jest to język trudny. Patrząc na TIOBE Index, nauka aktualnego lidera, czyli języka C, będzie dużo trudniejsza.

Dlatego Java w 2021. Zdecydowanie tak.

Co z tego wynika?

Przede wszystkim rankingi oddają ogólne trendy. Trend w 2020 był jasny w IT. Zatrzymanie dużej liczby projektów biznesowych oznaczało zatrzymanie projektów w Javie.

Rok 2021 wydaje się, że zacznie się z małym optymizmem. A to dobry prognostyk dla rynku Java.

Dlatego osobiście uważam, że trend w TIOBE Index dla Javy powoli się odwróci. Ile czasu i czy w ogóle uda się Javie wskoczyć ponownie na miejsce pierwsze? Na odpowiedź na te pytania możemy sobie dać jakieś sześć miesięcy.

A jak wygląda to z Twojej perspektywy? Czy Twoim zdaniem Java ma szansę powrócić na miejsce nr 1 w TIOBE INDEX w 2021 roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
info
2 lat temu

Jak wydać trendy się zmieniają

2
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x