Niniejszy wpis stanowi podsumowanie artykułów Junior Developer 2020, które w ostatnich tygodniach pojawiały się na blogu.
W tej małej serii chciałem przedstawić moje przemyślenia na temat zmian, jakie zaszły przez kilka, czy też kilkanaście lat, w branży IT przy okazji skupiając się na osobach wchodzących do tego świata.
Przegląd artykułów
Cykl artykułów rozpocząłem od wpisu Junior Developer w 2020 roku, który zarysował różnice, jakie wpływają na obecny rynek IT w Polsce. Chciałbym zauważyć, że sama ideą oprogramowania jako rozwiązania pewnego zbioru problemów nie jest ideą nową. Jednak z każdym rokiem nabiera dla mnie bardziej rzeczywistego znaczenia. I tak też powinni postrzegać ją nowi uczestnicy rynku pracy. Albo oprogramowanie będziemy postrzegać jako np. wdrożenie kolejnego ERPa albo jako dostarczenie realnej wartości, czegoś co rozwiązuje konkretny problem biznesowy. Im szybciej osoby na stanowisku juniorskim ten koncept przyjmą, tym jakość naszego oprogramowania będzie rosła.
W drugim wpisie Top 10 umiejętności Junior Java Developera skupiłem się na zaadresowaniu kluczowych umiejętności młodych programistek i programistów. Rozpoczynając od samodzielności, idąc dalej poprzez umiejętne konfigurowanie i używanie narzędzi, aż na interdyscyplinarności i komunikacji kończąc. Tych kilka punktów może stanowić mapę drogową dla osób na stanowisku juniorskim, a w formie checklisty może pomóc uzupełnić braki w niektórych obszarach.
Junior Developer a Regular miał z kolei odpowiedzieć na odwieczne pytanie aktualnych Junior Developerów. Kiedy zaczną być postrzegani, a co za tym idzie i wynagradzani jak Regular Developerzy. Przy tej okazji wyprowadziłem definicję kryterium bezpiecznego delegowania. Kryterium to za pomocą kilku istotnych warunków może pomóc zarówno Junior Developerom, ale również i osobom w działach HR, w określeniu, jak wiele lub niewiele jeszcze brakuje danej osobie w przeskoczeniu na szczebel wyżej w karierze programisty.
W kolejnym artykule Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer? chciałem pokazać dwie perspektywy. Z jednej strony punkt widzenia osoby poszukującej pracy. Z drugiej pracodawcy, który często nie jest w stanie znaleźć odpowiedniego pracownika. Dopasowanie tych dwóch perspektyw do siebie pozwala na doprowadzenie do sytuacji win-win – pracodawca zyskuje pracownika, który rozumie, utożsamia się i współtworzy kulturę w danej firmie.
Junior Developer 2020 – Podsumowanie to niniejszy artykuł. Stanowi on podsumowanie tej małej serii i służy zebraniu kluczowych myśli.
Podsumowanie
Ze swojej strony mam nadzieję, że tych kilka artykułów w sposób jasny pokazuje sytuację na rynku IT w 2020 roku. Mam też nadzieję, że będą one pomocne dla osób wkraczających na ścieżkę Junior Developera i to niezależnie od konkretnej technologii.
Jeśli podobały Ci się moje artykuły to będę wdzięczny za pozostawienie komentarza i zapisanie się na listę mailową.
W serii Junior Developer ukazały się następujące wpisy:
- Junior Developer w 2020 roku
- Top 10 umiejętności Junior Java Developera
- Junior Developer a Regular
- Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer?
- Junior Developer 2020 – Podsumowanie
Właśnie zabieram się za czytanie, znając piszącego będą zacne.
Heyka, dzięki za komentarz. Mam nadzieję, że ta seria artykułów przypadnie Ci do gustu 🙂