Kategorie
quarkus

Quarkus podsumowanie cyklu

Hey! Jeśli szukasz większej ilości informacji o Quarkus to doskonale się składa, bo tutaj znajdziesz podsumowanie cyklu. Jest to dokładnie to miejsce, gdzie znajdziesz ich całkiem sporo.

Poniżej zamieszczam przegląd artykułów, jakie pojawiły się na blogu o Quarkus. Korzystaj, to dobrawiedza 🔥🔥🔥

Przegląd artykułów

Cykl zacząłem od wpisu o tym, co przykuło uwagę środowiska IT. Nowe podejście do szkieletu Java nakierowanego na mikrousługi. Okazuję się, że lider rynku, czyli Spring (Boot) w tej materii ma coraz więcej groźnych konkurentów. I bardzo dobrze. Quarkus – produktywność i wydajność to miejsce, w którym można przeczytać, o zaletach szkieletu. Naprawdę polecam ten wpis, bo poza pokazaniem zalet Quarkus, wskazuje też kilka wad Spring Boot w zastosowaniach mikrousługowych.

Quarkus – pierwsze kroki to tekst, w którym pokazuję, jak zacząć pracę z Quarkus. Podoba mi się prostota rozwiązań jakie przyjęto w generatorze na stronie https://code.quarkus.io/, aby pomóc programistom. Bardzo dobrze sprawdza się również dodawanie rozszerzeń z linii komend. To duży powiew świeżości w porównaniu do starszych rozwiązań.

O programowaniu reaktywnym, koncepcji Event Loop, operacji blokujących i nieblokujących można z kolei przeczytać w Quarkus Event Loop. Kilka bardziej zaawansowanych koncepcji starałem się opisać w możliwie prosty sposób. Mam nadzieję, że się udało.

W Quarkus Reactive Routes możesz przeczytać o tym, jak wykorzystać Reactive Routes do osiągnięcia bardzo wysokiej wydajności.

Artykułem o dużym znaczeniu dla osób zajmujących się obsługą warstwy uwierzytelniania użytkowników może być z pewnością Quarkus OpenID Connect z Auth0. Dodatkowym atutem jest tutaj proste omówienie OpenID Connect i bardzo popularnej usługi SaaS, czyli Auth0.

W Quarkus Reactive Mongo ze zbiorem JHU CSSE skupiłem się na dostępie do danych z wykorzystaniem reaktywnego drivera Mongo. Do testów posłużył udostępniony publicznie do celów edykacyjncyh zbiór  2019 Novel Coronavirus COVID-19 (2019-nCoV) Data Repository by Johns Hopkins CSSE.

Zatem, warto, czy nie warto? Kto powinien zainteresować się bardziej tematem Quarkusa, a kto może jeszcze się wstrzymać. Na te pytania odpowiedziałem w Quarkus opinia końcowa – czy warto?

I na koniec artykuł, Quarkus podsumowanie cyklu, który właśnie czytasz. Tutaj podsumowuję ten minicykl 😊

Słowo końcowe

Nie od dziś wiemy, że programowanie backendu zmienia się. Nie są to może zmiany tak spektakularne, jak to, co dzieje się w warstwie frontendu. Jednak ruch w stronę programowania reaktywnego jest bardzo widoczny.

To kwestia (krótkiego) czasu, gdy nowe narzędzia i style programowania zaczną wypierać te, już nawet obecnie, uznane za tradycyjne. Lepiej jest więc być o krok do przodu!

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Zgadzasz się? Nie zgadzasz? Zostaw wiadomość w komentarzu lub napisz do mnie.

I nie zapomnij zapisać się na newsletter poniżej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x