Kategorie
Kariera IT

A może jednak zostać programistą?

Ostatni post o ścieżkach kariery w IT poza programistą okazał się sporym sukcesem. Pojawiło się bardzo dużo wyświetleń i ciekawe dyskusje na grupach na Facebooku. W takim razie dziś zastanówmy się dla odmiany, dlaczego warto jednak tym programistą zostać. Lecimy!

Junior Java Developer Handbook

Lubisz rozwiązywać skomplikowane problemy

Ok, zwykle nie są to problemy typu rocket science. Nie każdy będzie programował robota na Marsa, czy autonomiczne samochody. I nie każdy musi.

Jednak w IT zwykle musimy oprogramować jakąś złożoność organizacyjną. Specyficzny przebieg zamówień, obsługę dynamicznie zmieniających się grafików, etc. Często jest to złożoność procesowa z licznymi rozgałęzieniami.

Realizacja takich systemów potrafi być bardzo angażująca i satysfakcjonująca. Zwłaszcza, gdy po kilku miesiącach, zaczynasz widzieć taki system w realnym, produkcyjnym ruchu. I wiesz, że zrobiłeś dobrą robotę.

Stale się rozwijasz

Są takie branże, czy gałęzie rynku, gdzie generalnie nic się nie zmienia. Rzeczy robione raz, robi się podobnie po pół roku, dwóch latach, pięciu. Drobne modyfikacje pojawiają się z biegiem czasu.

W byciu programistą to się raczej nie sprawdzi. Napisałem raczej, bo czasem rzeczywiście, ktoś zostanie w jednym projekcie na długie lata, ale to zwykle nie jest norma.

W byciu programistą jednym z pewników jest to, że stale się będziesz rozwijać. Co chwilę za rogiem widać nowe szkielety oprogramowania, nowe podejścia i nowe wyzwania. To ciągłe odkrywanie lepszych technik, szerszego postrzegania systemów IT jest mocno pożądane. Dlatego wchodząc do tego świata masz prawie pewne, że uczyć się będziesz cały czas.

Formalne wykształcenie nie jest tu potrzebne

Ale uwaga, to że nie jest potrzebne, to nie znaczy, że nie warto go mieć. Jeśli śledzisz mojego bloga to na pewno zauważasz, że zdarza mi się zwracać na to uwagę.

Programowanie jest dziedziną, której rzeczywiście można nauczyć się bez konieczności zdobycia formalnego wykształcenia. Warto jednak sobie zdawać sprawę, że na rynku będzie się rywalizowało z osobami z takim wykształceniem.

Dlatego należy pamiętać, że teoretycznie nie trzeba mieć wykształcenia, ale wiedzę trzeba zdobyć. Prędzej, czy później.

Wokół zarobków i środowiska pracy

O zarobkach powstał nie jeden artykuł. I ja też pisałem o mitycznych 15k Developers m. in. w Kariera w IT w kilku aktach. Generalnie warto pamiętać, że bycie programistą to po prostu zwykle dobra praca. I duże możliwości na przyszłość.

To zwykle też różne pakiety benefitów, jak np. karnety na siłownie, czy prywatna opieka medyczna. Tak wiem, że teraz w czasie pandemii, to wszystko jest zdalne, a czasem nie działa. Ale na razie wszyscy zakładamy, że pandemia kiedyś się skończy.

Jeśli o pracę chodzi, to poza zarobkami, warto zwrócić uwagę też na inny aspekt. Generalnie, gdy już programujesz chwilę komercyjnie, to dużo łatwiej będzie Ci zmienić pracę, jak będziesz potrzebować odmiany lub po prostu poszukać miejsca z lepszą płacą. To chyba jeden z tych mniej docenianych i omawianych tematów

Elastyczność

Elastyczność tej pracy jest także istotna. Zwłaszcza teraz. Coraz więcej pracodawców zdaje sobie sprawę, że praca w godzinach 9-17 nie jest najlepsza. Niektórzy lubią pracować rano, niektórzy popołudniu, a niektórym zdarza się praca w nocy.

Aktualnie bycie programistą daje moim zdaniem bardzo dużą elastyczność w tym względzie. Dla mnie to mega zaleta.

Sporo mądrych głów dookoła

Fajnie jest to, że masz dookoła siebie najczęściej całkiem ogarnięte osoby. I wbrew częstym, obiegowym opiniom tu ludzie lubią sobie pomagać i wspólnie wymyślać ciekawe rozwiązania.

Jeśli nie wierzysz na słowo, to zajrzyj na którąś z grup na Facebooku. Zwykle pod jednym pytaniem pojawia się szereg komentarzy i bardzo często są to komentarze ludzi z dużym doświadczeniem, którzy po prostu są w stanie pomóc w danej sytuacji.

Startup w ręku

I na koniec takie jedno przemyślenie. Gdy mówimy o zakładaniu firmy, o startupach, to często ludzie mają pomysł na stronę, czy usługę SaaS, ale nie są programistami. To ich na początku mocno ogranicza, generuje dodatkowe koszty, etc.

Ty, będąc programistą, masz już cały bagaż wiedzy i umiesz z dużym prawdopodobieństwem napisać coś samemu. Oczywiście, gdy stwierdzisz, że to jest właśnie ta Twoja droga.

Pomyślałem, że ta myśli może Ci się spodobać 😀

Na zakończenie

No i jak? Jak podoba Ci się tych parę rzeczy, które przemawiają jednak za zostaniem programistą?

A może chcesz poznać drugą stronę medalu? Tak, tak, wszystko ma swoje zalety i wady. Daj znać, czekam na Twój komentarz.

3 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kacper137
4 lat temu

Witaj

Bardzo lekko i rzeczowo opisałeś ten temat.

Przed byciem programistą najbardziej boje się ogromnej ilości czasu, jaki musiałym poświęcić, żeby już coś umieć do pracy.

Dodaje Cie do rss i zapraszam do mnie

Kacper

2
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x