Kategorie
Kariera IT

Jeśli nie programistą, to kim?

Hey, dzisiaj spojrzymy na IT z innej perspektywy. Na chwilę przestaniemy zajmować się programowaniem. I zadamy inne pytanie. Jeśli nie programista, to kto? Czyli kim możesz zostać w IT, jeśli bycie programistą nie jest Ci, być może teraz, pisane?

Junior Java Developer Handbook

Kontekst

Z wcześniejszych wpisów na blogu dowiedziałeś się, jak wygląda obecnie sytuacja na rynku. Fakt, cały czas jest do obsadzenia w IT dużo miejsc w obszarze programowania. Ale być może programowanie wcale nie jest tym, co chcesz robić naprawdę w życiu. Być może nie przekonuje Cię pisanie kodu, a chwilowa motywacja przeminęła wraz z dwudziestą linią w Javie, .Net, czy C++.

I wiesz co? I nie ma w tym nic strasznego. Programowania, jak każda profesja, będzie pasować do Ciebie lub też tej miłości po prostu nie będzie.

Jednak, jeśli Twoim marzeniem jest praca w IT, pasjonuje Cię technologia, mówisz WOW, gdy korzystasz z jakiegoś oprogramowania online i tak po prostu, chciałbyś zostać częścią tego świata… to droga jest otwarta, a ścieżek kariery w IT jest dosyć dużo.

Dzisiaj sobie przejrzymy kilka możliwości. Krótko i na temat. Bez wchodzenia w większe szczegóły.

Kolejność całkowicie przypadkowa.

Scrum Master

Ach ten Scrum. Przeglądając ogłoszenia na różne stanowiska w IT z dużym prawdopodobieństwem zobaczysz w nich, że wymaganiem będzie właśnie znajomość tej metody (pamiętaj proszę, że nie jest to metodyka) wytwarzania oprogramowania.

A Scrum Master jest tą rolą, która pomaga zespołowi Scrumowemu, właścicielowi produktu oraz organizacji w osiąganiu maksimum korzyści ze stosowania tej metody.

Scrum sam w sobie nie jest trudny do nauczenia. Jest jednak trudny do stosowania w wielu organizacjach, które wprowadzają go, jako panaceum na całe zło wcześniejszych procesów wytwarzania oprogramowania.

Scrum Master musi się zmierzyć zatem z wyzwaniami organizacyjnymi i komunikacyjnymi. Pomagać zrozumieć działanie zespołu i współpracować na bieżąco ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w budowanie produktu.

W ramach ciekawostki dodam, że Scrum Master to wciąż rola, która jest tak sobie zrozumiana w wielu organizacjach. Często błędnie interpretowana jako ala kierownik projektu lub analityk zapewniający zrozumienie wymagań zespołowi deweloperskiemu. Warto o tym pamiętać.

Jeśli lubisz takie wyzwania, nie straszna Ci komunikacja i niesienie pomocy w organizacji, to zwróć uwagę na tę rolę. Może to będzie właśnie ta dla Ciebie.

Zachęcam Cię do poczytania polskiego tłumaczenia Przewodnika po Scrumie w celu pogłębienia swojej wiedzy w tym obszarze.

Właściciel systemu

Nie mylmy tej roli z właścicielem produktu w Scrum. Tu chodzi o inną osobę. Duże firmy i korporacje mają zwykle setki różnych systemów. Mniejszych i większych.

W dużej skali ciężko jest skoordynować prace w takim środowisku. Dlatego bardzo często można spotkać rolę właściciela systemu. Osoby, która czuwa nad danym elementem oprogramowania, planuje w nim zmiany zgodnie z potrzebami biznesowymi i zarządza jego rozwojem.

Tu ścieżka kariery zwykle zaczyna się od pomocy bardziej doświadcznym osobom. Poznawaniu takiego systemu. Aż po pewnym czasie uzyskuje się samodzielny system do zarządzania.

Tu też przy okazji nauczysz się wielu narzędzi analitycznych, raportowania, itp.

Tester

Dla wielu z Was zawód testera oprogramowania może świetnym wyborem do wejściem do świata IT. I jest to bardzo fajna ścieżka kariery, która daje wiele możliwości w dalszej perspektywie.

Teoretycznie nie wymaga ona programowania, gdyż można zostać na początku testerem manualnym. Czyli osobą testującą ręcznie aplikacje i systemy. Bardzo szybko poznasz w tym przypadku wiele narzędzi, baz danych i typowych problemów, które gorzej lub lepiej rozwiązują programiści.

Możesz też skupić się na testowaniu automatycznym. Nie chodzi tu o testy w rodzaju JUnit, a bardziej o automatyzację testów od strony użytkownika (UI, API).

Ja mam przyjemność pracować z bardzo dobrym zespołem testerskim. Jego liderka, zaczynała od testów manualnych, obecnie doskonale radzi sobie z bazami danych, automatyzacją procesów w UI Path, regułami biznesowymi Drools, jak również z rolą Scrum Mastera.

Także jak widzisz, jest to bardzo elastyczna ścieżka kariery, dająca bardzo wiele możliwości.

Administrator

Duże korporacje, ale również i te mniejsze, nie mogą działać bez administratorów. O ile programiści tworzą oprogramowanie, to administratorzy dostarczają maszyny, na który ono działa.

Poczynając od administracji siecią, przechodząc przez zarządzanie maszynami fizycznymi, aż po maszyny wirtualne i klastry Kubernetes. Pracy w tym obszarze jest bardzo dużo.

Jeśli więc interesuje Cię w tym momencie nie tyle tworzenie aplikacji, a raczej bardziej niskopoziomowa praca sieci i systemów. Ich konfiguracja i zarządzanie nimi. To ta ścieżka może być dla Ciebie ciekawą opcją.

Analityk w IT

Analityk to bardzo ciekawa rola. I będę tu z Tobą zupełnie szczery. Być dobrym analitykiem w obszarze IT nie jest łatwe.

Dlaczego? Mamy tutaj zwykle podział na analityków biznesowych i systemowych. I bardzo często niestety obie te role pełnione są przez jedną osobę. Efektem tego jest, że analiza, nie jest ani analizą biznesową, ani techniczną.

Nie zrozum mnie źle. Problemem nie jest to, że jedna osoba robi obie rzeczy. Chodzi bardziej o to, że jedną i drugą rzecz trzeba umieć robić. A często to jest trochę tu, trochę tam i wynikowa analiza jest trochę dobra, trochę zła. Sorry!

Pamiętaj, że celem analizy będzie budowanie mostu w zrozumieniu między tzw. biznesem, a działem IT. Czyli opisywanie celów, wyznaczanie KPI, zaleceń, wymagań, etc.

Uzbrojony w tę wiedzę możesz podjąć się działania w tej roli. Pamiętaj jednak, żeby twoim orężem nie stały się setki diagramów use case, które nijak się mają do rzeczywistego systemu już w momencie pisania. Nie spocznij również na laurach definiując cele projektów jako „Celem projektu jest wdrożenie systemu ERP” (o tym więcej w 7 nawyków sukcesu projektu. Część 1 – cel typu SMART.)

Data Scientist

A może Twoje zainteresowanie IT bierze się zamiłowania do różnych danych. Wówczas dział IT o nazwie data science stanie się dla Ciebie wyborem, być może na całe życie.

Ta stosunkowo nowa dziedzina zajmuje się przetwarzanie dużych zbiorów danych. Poszukiwaniu w nich związków i wnioskowania.

Tutaj odsyłam do świetnego artykułu z Harvard Business Review Data Scientist: The Sexiest Job of the 21st Century.

UX Designer

No dobrze. Możemy tak sobie programować i programować. I np. programujemy frontend. Ale:

  • Jak ma ten nasz frontend wyglądać (makiety)?
  • Jakie mają zachodzić zależności między widokami?
  • Jak poprowadzić nawigację?
  • Jak przygotować architekturę danych?
  • Na co będzie zwracał uwagę nasz użytkownik?
  • Czy możemy zbadać, jak będzie się on zachowywał na stronie?

A właśnie. Na te i wiele innych pytań może odpowiedzieć na mwłaśnie specjalista od User Experience (UX).

Specjalizacja w UX to zatem świetna opcja dla osób z umiejętnościami projektowania wizualnego, znajomością psychologii i czuciem zachowań potencjalnych użytkowników.

Najlepsi specjaliści UX z jakim miałem przyjemność pracować kończyli uczelnie związane z psychologią społeczną. Uważam, że nie jest to przypadek. Także widzisz, że jest to teoretycznie dosyć odległa tematyka studiów od informatyki na politechnice, czy uniwersytecie.

Podsumowanie

Aktualnie możliwości pracy w działach IT jest bez liku. Stąd mnogość stanowisk i ról, na jakie można aplikować. Praca w dziale IT to nie tylko programowanie. Można zmierzyć się z bardzo różnymi wyzwaniami.

Dodałbyś coś do tej listy?

A jeśli jednak chcesz zostać programistą, to to tutaj znajdziesz super cykl materiałów Rekrutacja junior programista. 5️⃣ rad.

4.3 8 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Smakosz
3 lat temu

Dodałbym Creative Coder – co często jest podczepiane pod front end

Agata
Agata
3 lat temu

A może właśnie podejście z jeszcze innej strony – back office, który tez często musi pojawiać się w firmach związanych z IT 👀

4
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x