Kategorie
Junior Developer

Rekrutacja junior programista. 5️⃣ rad.

Rekrutacja, rekrutacja i ciągle rekrutacja. Rekrutacja na stanowisko junior programista? Brzmi znajomo? Pewnie, podobno cały czas w Polsce jest olbrzymi deficyt programistów. Niektóre źródła podają, że nasz rynek obecnie poszukuje 50 tys. specjalistów. No to może kilka rada dla ubiegających się o to stanowisko?

Junior Java Developer Handbook

Ciekawy komentarz

Grupy na Facebooku to ciekawe miejsce. Można tam znaleźć wiele interesujących tematów, a w nich między innymi wątki o rekrutacji. A nieodłącznym zainteresowaniem cieszą się wątki dotyczące tematu „rekrutacja junior programista”. Ostatnio przeczytałem tam ciekawą wymianę komentarzy, które brzmiały mniej więcej tak:

X: Jak programowanie to zamiast frontend lepiej idź na backend. Bo na frontend to 100 osób na miejsce.
Y: Jasne. A na backend to będzie ze 150.

Wymiana ta właściwie oddaje obecne postrzeganie branży. Faktem jest, że niektóre firmy dostają bardzo dużo zgłoszeń.

Poniżej zamieszczam kilka rad, które dałbym osobom starającym się o pracę junior programisty.

A skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że pewnie jesteś lub zaraz będziesz w procesie rekrutacyjnym. Zostaw komentarz na dole. Podziel się swoimi spostrzeżeniami. Inny czytelnik może na tym skorzystać. Dzięki 👍

1. Nie odpadnij w przedbiegach

Ok, weźmy na początek takie założenie, że na dane stanowisko konkurujesz z innymi junior programistami. I niech będzie ich 100. To dobra liczba – pokazuje skalę.

Na tym etapie Twoim głównym celem powinno być przejście przez sito HR. Także zadbaj o to, żeby Twoje CV po prostu wyglądało dobrze. Na tym etapie na prawdę nie ma nic gorszego niż CV, które wygląda jak nieudana sklejka Worda.

Także ogarnij ten temat na początku. Niech Twoje CV po prostu wygląda dobrze wizualnie. To znak, że nie podchodzisz do rekrutacji na odwal.

Treść jest też bardzo ważna. Zadbaj o nią. Poza standardowymi rzeczami, które się tam pojawią, postaraj się również wyeksponować jakieś wyróżniki, np.:

  • Napisałeś jakąś fajną aplikację?
  • Może masz repozytorium kodu, np. na github?
  • Wygrałeś jakiś konkurs programistyczny?
  • Przygotowywałeś wcześniej np. strony internetowe?

Co dalej? Dalej po prostu CV wysyłasz i czekasz …

BTW PDF, PDF, PDF. Nie wysyłaj swojego CV jako pliku Worda.

2. Ogarnij zadanie na start

Aktualnie większość firm weryfikuje na wstępie w jakiś sposób Twoje umiejętności. Chodzi o pierwsze sito techniczne. Zwykle możesz trafić tutaj na:

  • test online na jednej z platform,
  • zadanie programistyczne na e-mail.

Czy zdajesz sobie sprawę, ile osób odpada na tym etapie?

Pewna mądra i bardzo doświadczona w rekrutacji technicznej osoba powiedziała mi dzisiaj, że jest to między 50 a 60%. I nie chodzi o poprawne rozwiązanie tego testu, czy zadania. Między 50 a 60% procent osób już na tym etapie odpada z rekrutacji, bo nie wysyła rozwiązania … żadnego!

Możesz więc założyć, że wysłanie odpowiedzi na tym etapie sprawia, że od 50 do 60 kandydatów z początkowych 100, którzy jeszcze chwilę temu z Tobą rywalizowali o stanowisko, właśnie zniknęło. Zaskakujące?

Jeśli ten fragment rekrutacji Cię interesuje, to zostaw komentarz. To będzie dla mnie sygnał, żeby przygotować dedykowany artykuł na ten temat.

3. Rozwiąż zadanie rekrutacyjne samodzielnie!

Na etapie juniorskim jest to element, który bardzo szybko pozwala rekruterowi technicznemu zweryfikować wstępnie Twoje umiejętności programowania.

Niekoniecznie chodzi tu o perfekcyjne rozwiązanie danego problemu. Bardziej jest to sprawdzenie, czy w ogóle wiesz, co w trawie piszczy i umiesz się zabrać w jakiś sensowny sposób do tematu.

Co w tym momencie jest najważniejsze?

To, co wydaje się najbardziej oczywiste. Rozwiąż zadanie rekrutacyjne samodzielnie!

To, co piszę, jest teoretycznie bardzo oczywiste. Jednak takie nie jest. A dzieje się tak z kilku powodów.

Jeśli programujesz krótko, to jest szansa, że zadanie będzie jeszcze dla Ciebie za trudne. To nie jest jeszcze Twój czas. Lepiej na tym etapie szczerze podziękuj rekruterom i poproś o wzięcie Cię pod uwagę przy kolejnych rekrutacjach, gdy uzupełnisz wiedzę. Serio, w ten sposób dużo lepiej Cię zapamiętają na przyszłość. I szybko przejdziesz przez ten etap następnym razem.

Brak czasu. No … ok, to czemu chcesz się dostać do tej firmy, jak nawet nie masz kiedy jej odpisać? Gdy ktoś rozwiąże za Ciebie zadanie, to tak szczerze, to wyjdzie na rozmowie. Po pierwsze zadania na etapie juniorskim są bardzo proste dla osób technicznych, które je sprawdzają. Więc później w rozmowie mogą dopytać o każdy szczegół. Jak samodzielnie nie rozwiążesz zadania, no to będzie wtopa.

Chyba jedną z najgorszych rzeczy, jakie mogą się zdarzyć na tym etapie jest wzięcie przez starającego się o pracę rozwiązania z sieci. Tak, w sieci można znaleźć rozwiązania wielu zadań rekrutacyjnych z konkretnych firm. Ale, osoby rekrutujące doskonale o tym wiedzą i też je znają. Dlatego wprowadzają drobne modyfikacje do zadań, tak że są niby podobne, a jednak nieco inne. Ściągnięcie gotowca to prawie pewne wykluczenie na tym etapie.

Pewnie sądzisz, że to są jakieś wyjątkowe przypadki. No właśnie nie. Zdarza się tak, że 3 do 5 na 100 kandydatów tak odpada.

4. Staraj się pokazać, co możesz dać organizacji

Jesteś w tym miejscu? To znaczy, że jesteś już na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czytałeś już może Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer? Jeśli nie, to zachęcam do nadrobienia lektury.

Rekrutacja z sukcesem, to rekrutacja typu win-win. Ty zyskujesz fajną pracę, a firma fajnego pracownika.

Co to dokładnie znaczy przy stanowiskach juniorskich?

Wydaje mi się, że bardzo dobrze odzwierciedlają to słowa filozofii Michała Sadowskiego z Brand24. W podcaście u Michała Szafrańskiego w odcinku WNOP 121: Brand24 – droga od startupu przez markę osobistą założyciela do spółki giełdowej wycenianej na 100 mln złotych wyjaśnił on, że często nie chodzi o najlepszą osobę w danej chwili, a taką, która będzie najlepsza z rekrutowanej grupy za rok.

Zatem, znaj swoje mocne strony i daj się poznać jako osoba, która stawia na rozwój swój i otoczenia.

BTW Ciekawy jestem, czy Brand24 wykryje tę wzmiankę o sobie 😉

5. Wykaż się wiedzą i otwartym umysłem

Przed rozmową przygotuj się dobrze. Na rozmowie na pewno padną pytania o Twoje rozwiązanie testu, czy zadania rekrutacyjnego.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakimi umiejętnościami warto się wykazać, to zapraszam Cię do Junior Java Developer Handbook 🎁🎁🎁. Jest o Javie, ale zawiera treści bardzo uniwersalne. A rekrutacja na stanowisko junior programista jest podobna niezależnie od języka.

Techniczna część rozmowy kwalifikacyjnej może mieć różną formę. Teraz, w czasie pandemii, ja na przykład będę wykorzystywał narzędzia Google’a. Czyli m. in. Docs, Jamboard i Hangouts.

Na tym etapie chodzi o sprawdzenie tego, jak podchodzisz do rozwiązywania różnych problemów. To świetne miejsce, żeby pokazać, że widzisz różne podejścia do rozwiązania. Masz pomysły. Może nie zawsze będą trafione, ale lepiej je mieć niż ich nie mieć.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tych kilka punktów pomoże Ci lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

A może uważasz, że warto coś tutaj dodać? A może Twoim zdaniem coś innego jest ważne? Daj znać, zostaw komentarz, chętnie poznam Twoje spostrzeżenia

Zainteresowany dalej tematem. Poniżej kilka artykułów z tego roku. To dobra wiedza. Podziel się nią z innymi!

W serii Junior Developer ukazały się następujące wpisy:

  1. Junior Developer w 2020 roku
  2. Top 10 umiejętności Junior Java Developera
  3. Junior Developer a Regular
  4. Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer?
  5. Junior Developer 2020 – Podsumowanie

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
2 lat temu

Ja bym dodał od siebie, że warto poznawać ludzi z branży. Mnóstwo firm po prostu najpierw szuka pracownika przez wew. rekrutację typu „Nie znacie kogoś kto mógłby do nas dołączyć”. To najlepszy sposób dla obu stron barykady 🙂

Adam
Adam
2 lat temu
Reply to  Mateusz

Gdzie ich poznawać? 😀 Chętnie jakichś poznam!

Grzegorz
2 lat temu
Reply to  Adam

Konferencje programistyczne, Hackatony itp.
Obecnie trochę ciężej, ale póki funkcjonujemy w miarę normalnie to za pewne znajdą się jakieś MeetUp’y w małym gronie itp

Eryk
Eryk
2 lat temu

Odpada 50 CV na start. Wątpię, żeby wszystkie one były szpetne i kiepskie. Już rozumiem dlaczego znajomi mi mówili, że w CV trzeba trochę nakłamać…

Eryk
Eryk
2 lat temu

No dobrze, użyję słowa, które zabrzmi lepiej: w CV trzeba trochę podkoloryzować. Zaznaczam, że nie szukam nic związanego z webówką, może tam jest inaczej. W wymaganiach na staż (na prosty płatny staż, np. w Nokii) jest ok 10 wymagań, z czego ok 5 jest technicznych, z czego jedno to znajomość jakiegoś języka i drugie to znajomość GIT. Czyli coś co ma wpisane 99,(9)% kandydatów. Żeby z czystym sercem napisać, że znasz pozostałe, to potrzebujesz miesiąc przygotowania. Mówi się o tym, że trzeba wysłać minimum 10 CV i każda firma ma inne wymagania, czyli potrzebuję więcej czasu na przygotowanie, niż wiszą… Czytaj więcej »

ProgramistaCV
2 lat temu

Według mnie ciężko jest teraz dostać pracę na juniorskim stanowisku, chyba że mamy bardzo dobre portfolio jak na początek kariery, ktoś nas poleci, lub mamy kreatywne CV. Widziałem raz jak na grafika facet wysłał CV w formie okładki do gazety – mega!

8
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x