Kategorie
Junior Developer

Rekrutacja Junior Programista – podsumowanie

Wow. Ale to było kilka tygodni z mega mocną treścią dla wszystkich tych, którzy szukają wiedzy na temat rekrutacji technicznej na stanowisko Junior Developer. Podsumujmy te artykuły.

Lecimy!

Junior Java Developer Handbook

Słowem wstępu

Na początku roku zacząłem pisać cykl artykułów dla Junior Developerów, w którym przedstawiłem mój subiektywny punkt widzenia na obecny rynek IT. W tamtym czasie skupiłem się na na opowiedzeniu, jak ten rynek zmienił się na przestrzeni lat, jakie umiejętności powinien mieć Junior Developer i lekko zahaczyłem o temat rozmowy kwalifikacyjnej.

Później na podstawie tej serii wybrałem kilka ważnych umiejętności i bardziej szczegółowo je opisałem w Junior Java Developer Handbook 🎁🎁🎁.

Kiedy seria kończyła się w lutym, nikt nie spodziewał się, jakie zmiany czekają na nas tuż za rogiem. Miesiąc później nasz świat zmienił się nie do poznania.

Ta dynamika zmian sprawiła, że i moja perspektywa w ostatnim czasie na rekrutację bardzo się wyostrzyła.

Z jednej strony byłem świadkiem efektów wielu rekrutacji na stanowiska juniorskie. Tego, jak sobie potem ludzie radzili i tego, co w konkretnym przypadku zadziałało na plus, a co na minus.

Z drugiej strony, od 2008 roku (a nawet wcześniej) miałem okazję sam brać udział w rekrutacjach technicznych. Głównie po stronie osoby sprawdzającej umiejętności. Ale nie tylko, bo również jako osoba rekrutowana, jak i osoba przygotowująca do rekrutacji jako mentor (ale o tym może kiedy indziej).

W ostatnim czasie tych rekrutacji było znacznie więcej. A one same bardzo się zmieniły przez swój zdalny charakter.

Obecny cykl artykułów powstał na podstawie moich przemyśleń jako rekrutera technicznego. Stąd weź pod uwagę, że był to mój punkt widzenia, Ty możesz mieć inny 😊

Przegląd artykułów

Dość niezamierzonym preludium do cyklu stał się artykuł Jak pandemia wpłynęła na życie programisty? To tu starałem się pokazać zmiany, które zaszły w życiu dużej liczby developerów. Czy wszystkie z tych zmian są na plus? Raczej nie. O tym dowiemy się za kilka, czy kilkadziesiąt lat.

Ten artykuł, a także rekrutacje wokół mnie, które miały miejsce, sprawiły, że mój umysł nakierowany bieżącymi wydarzeniami z życia, automatycznie wskoczył na temat pracy Junior Programistów. I tak powstał wpis Rekrutacja junior programista. 5️⃣ rad. Tych kilka sugestii pozwala wejść płynnie w proces rekrutacji i jednocześnie uodpornić się na problem „150 CV na miejsce”. Warto pamiętać, że przysłowiowe 150 CV bardzo, bardzo szybko spada już na początku procesu rekrutacyjnego. Sądzę, że bardzo dużo osób było zaskoczonych tą szybkością.

W artykule Zadanie rekrutacyjne zrujnowane … ⚠️ 9 błędów podjąłem się próby opisania tego, co miałem okazję obserwować w tym roku w kodzie rekrutacyjnych zadań domowych dla osób ubiegających się na stanowisko Junior Programista. Dziewięć przykładów błędów, które bardzo mocno rzuciły mi się w oczy i były wielokrotnie powtarzane. Mam nadzieję, że dzięki nim Ty ich unikniesz w przyszłych rekrutacjach, a Twój kod będzie lepszy.

Warto rozmawiać. A ✔️ Perfekcyjna rozmowa techniczna Junior Programista omawia to, w jaki sposób rozmawiać podczas rozmowy technicznej. Po pierwsze taka rozmowa to sprawdzenie Twoich umiejętności kodowania na żywo, ale również i weryfikacja np. wcześniej przygotowanego zadania. Jeśli uważasz, że jest to trudny element, to ten artykuł będzie właśnie idealny dla Ciebie.

Wisienka na torcie to wpis Oceniam zadanie rekrutacyjne Junior Programista. Tu odkrywam karty. Pokazuję, jak wygląda przykładowe zadanie w Javie podczas rozmowy na żywo z przyszłym Junior Programistą. Jeśli czytałeś ten tekst, to wiesz, że postawiony problem nie jest bardzo skomplikowany. Ale jest w nim kilka rzeczy, które mogą pójść nie tak. 40%. Tylko 40% osób ubiegających się o stanowisko Junior Programista zbliża się do poprawnego rozwiązania tego zadania podczas rekrutacji na podstawie moich statystyk. Zaskoczony?

A skoro dotarłeś tu, to jesteś w miejscu podsumowującym cykl. Jest to zatem mały przewodnik dla Ciebie, co znajdziesz w całym cyklu.

Na koniec

Jeśli chciałbyś dodać coś od siebie, to śmiało daj znać w komentarzu na dole. Rekrutacja na stanowisko Junior Programista to bardzo ciekawy temat. A jeśli nie lubisz komentarzy, to czytam też maile 😊 (tu znajdziesz, jak mnie złapać Poznaj mnie).

Przy okazji tylko dodam, że cykl będzie z pewnością rozszerzany w przyszłości. Także czekam na info, co Ciebie by w tym temacie jeszcze zainteresowało?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x