Kategorie
Junior Developer

Junior Java Developer 2022

Stanowisko Junior Java Developer to w 2022 roku łakomy kąsek. Co fajne, na rynku jest dużo ofert. A Java cieszy się niesłabnącą popularnością na portalach rekrutacyjnych.

Popatrzmy na temat z perspektywy 2022 roku.

Lecimy!

junior-hava-developer-handbook-what-to-know

Wstęp

Ten tekst jest rozszerzeniem popularnego wpisu Junior Developer w 2020 roku, który polecam przeczytać w pierwszej kolejności.

Blisko dwa lata w pandemii koronawirusa sprawiło, że warto zastanowić się, jak zmieniła się sytuacja młodych programistów na rynku pracy. Rynek zachowywał się bardzo ciekawie. Od chwilowego czerwonego światła stop w 2020 roku, aż po duże ruchy na przełomie 2021/2022.

Hiper-przyspieszenie rekrutacji

Od wybuchu pandemii miałem okazję zapoznać się już z kilkuset rozwiązaniami zadań rekrutacyjnych przez kandydatów na stanowisko Junior Java Developer. Z wieloma kandydatami spotykałem się również online na etapie rozmowy technicznej na to stanowisko.

Na początku chciałem podzielić się kilkoma obserwacjami z ostatnich miesięcy:

 • Czas pandemii to czas częstej izolacji. Bardzo dużo osób w tym czasie postanowiło zmienić swoje dotychczasowe ścieżki kariery. Efektem tego jest duży napływ na rynku kandydatów na stanowiska juniorskie.
 • Kandydaci po lub w trakcie studiów mają w tym przypadku olbrzymią przewagę, bo poziom ich wiedzy zwykle jest znacznie większy niż osób po kilkumiesięcznych kursach.
 • Coraz więcej osób szuka informacji nie tylko jak programować, ale również jak poradzić sobie z przejściem pierwszych rozmów kwalifikacyjnych.
 • Zapotrzebowanie na juniorów jest całkiem duże, co widać po ofertach pracy. Na wielu forach pojawiają się jednak komentarze, że „na juniora to już nigdzie nie przyjmują, a jak już to wymagania są nie z tej ziemi”. Moim zdaniem to efekt bardzo dużej liczby chętnych w stosunku do tylko dużego zapotrzebowania.
 • Płace w IT na stanowiskach juniorskich (i nie tylko) zaczęły rosnąć, co widać po widełkach na portalach z ogłoszeniami.
 • Proces rekrutacji czasowo uległ drastycznemu skróceniu. Przykładowy np. trwający miesiąc proces sprzed dwóch lat skrócił się obecnie do kilku dni. HRy i rekruterzy działają online i działają bardzo szybko. Jeśli rekrutujesz teraz, to jest duża szansa, że dobry kandydat zostanie w parę dni złowiony przez inną firmę. Dlatego decyzja HIRE/NO_HIRE jest podejmowana ekstremalnie szybko.

Kilka rad

 • Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji, gdzie rozwiązujesz zadanie w domu, postaraj się, żeby swój kod umieścić w repozytorium, np. Github, Gitlab, Bitbucket lub podobnym. To uprości pracę rekruterom.
 • Jeśli nie rozumiesz do końca treści zadania – pytaj. To lepsze niż zrobić coś zupełnie bez sensu.
 • Pamiętaj o testach, np. JUnit.
 • Skoro przygotujesz kod na rozmowę, to zadbaj, żeby był staranny.
 • Sprawdź, gdzie starasz się dostać. Musisz wiedzieć do jakiej firmy rekrutujesz i czym się ona zajmuje. Rozmowa wtedy będzie dużo prostsza. A nie ma nic gorszego niż powiedzenie rekruterowi, że właściwie tego nie wiesz, bo wysłałeś tyle CV.
 • Pamiętaj o przygotowaniu sobie stanowiska na rozmowę. Sprawdź, czy mikrofon nie szumi jak odkurzacz i czy kamerka działa.
 • Zadbaj o ciszę. Wiertarka za ścianą nie pomaga. A skaczący po meblach kot potrafi mocno rozpraszać.
 • Gdy podczas rozmowy (technicznej) masz do rozwiązania jakieś zadanie ad-hoc to pamiętaj, że zwykle chodzi o wskazanie pomysłu, określenie problemu i kroków dojścia do rozwiązania. Nie o idealne przygotowanie kodu.
 • Pamiętaj, że warto pochwalić się swoimi projektami. Dlatego miej w zanadrzu jakiś własny fajny projekt na Github.
 • Skoro piszesz w CV o Spring Boot, to… uważaj, bo możesz dostać o to pytanie. I może być głupio, jeśli Twoja wiedza sprowadza się do stwierdzenia, że Spring Boot to taki szkielet, co upraszcza kodowanie. Oczywiście zamiast „Spring Boot” można podstawić coś innego.
 • Przygotuj sobie parę pytań, które chciałbyś zadać na rozmowie. To pokazuje, że jesteś zainteresowany firmą. Jeśli nie wiesz, o co pytać, to chociaż zapytaj o to, czy praca jest zdalnie, czy hybrydowo 😊

Podsumowanie

Świat cały czas się zmienia. Pandemia tylko to przyspieszyła. Również w rekrutacji na stanowisko Junior Java Developer. Ta odbywa się znacznie szybciej.

Czy Twoim zdaniem te zmiany poszły w dobrą stronę?

W serii Junior Developer ukazały się następujące wpisy:

 1. Junior Developer w 2020 roku
 2. Top 10 umiejętności Junior Java Developera
 3. Junior Developer a Regular
 4. Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer?
 5. Junior Developer 2020 – Podsumowanie

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x