Kategorie
Blog

Podsumowanie 2021, czyli 15 artykułów dalej

2021 roku już za nami. Gdybym miał powiedzieć, że minął szybko, to bym skłamał. Miałem poczucie, że nie może się skończyć. Choć bardzo, ale to bardzo, bym tego chciał. Podsumowanie 2021, czyli trochę o statystykach i trochę o planach na 2022 rok.

Lecimy!

Junior Java Developer Handbook

Co się udało?

Mówiąc jednym słowem. Nic 😥❓❓

A rozszerzając trochę wypowiedź. Bardzo fajnie wszedłem w 2021 rok. I jakby na to nie patrzeć, pierwszy kwartał na blogu był niezły.

W tym czasie udało się przeprowadzić ankietę A Ty, którego języka chcesz nauczyć się w 2021?, które wyniki zebrałem w Ankieta programisty 2021 – wyniki. Powstał też cykl o Netflix DGS, czyli GraphQL ze Spring Boot, którego pisanie sprawiło mi mnóstwo frajdy. Ja po prostu bardzo lubię testować nowinki ze świata Javy.

W kolejnych kwartałach treści był już niestety coraz mniej. W efekcie w 2021 powstało 15 artykułów.

Co się nie udało?

Dużo projektów i rzeczy wokół (głównie to) spowodowało, że nie mogłem poświęcić czasu na pisanie tekstów o wysokiej jakości. Jakości, do jakiej, mam nadzieję przyzwyczaiłem Ciebie Czytelniku.

Wiem, że popularna strategia mówi, żeby mimo wszystko pisać, nawet byle jak. Jednak dla mnie istotne jest to, że treści z mojego bloga są synonimem pewnego poziomu. Dlatego nie czułbym się dobrze publikując coś, co by od tego odbiegało in minus.

Stąd nie wyszło kilka cyklów artykułów, które zaplanowałem pod koniec 2020 roku. Zawsze będę mógł popisać się nimi w 2022 😂

Podsumowanie 2021 w liczbach

Statystyki to fajna rzecz. Proste liczby pokazują jak było. Drugi rok bloga to aktywny pierwszy kwartał, a potem powolny spadek ilości nowych treści.

Zupełnie szczerze, myślę, że jak ktoś planuje początek blogowania, to z podsumowania obecnego i zeszłorocznego (53 artykuły później) może wysnuć bardzo ciekawe wnioski 😊

Przejdźmy do liczb. 2021 to drugi rok aktywnego (częściowo) prowadzenia bloga. I wyglądał tak:

 • 2021 rok to napisanych 15 artykułów.
 • Ponad 19k unikalnych użytkowników w ciągu roku.
 • Efektem czego jest ponad 38k odsłon artykułów.
 • Najwięcej, czyli ponad 2,3k, unikalnych użytkownik czytało bloga w marcu.
 • Oceniam zadanie rekrutacyjne Junior Programista, który przeczytało ponad 2,9k unikalnych użytkowników w 2021, okazał się najchętniej czytam artykułem (sam artykuł jest jeszcze z 2020). Natomiast najchętniej czytanym artykułem w 2021, który jednocześnie powstał w 2021 roku … okazały się dwa artykuły z dokładnie taką samą liczbą unikalnych wyświetleń 761: Java 16 Przegląd Nowości oraz SHA-256 Java, czyli bezpieczny skrót.
 • Rekord dzienny i godzinowy nie zostały pobite w porównaniu do roku poprzedniego.
 • Ponownie nie liczyłem czasu spędzonego na pisanie treści. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, ale nie było mi to specjalnie do niczego potrzebne. Może w 2022.
 • W 2021 roku nie budowałem specjalnie listy mailowej. Cały czas dostępny jest darmowy Junior Java Developer Handbook 🎁🎁🎁, na który sukcesywnie zapisuje się trochę osób miesięcznie.
  To generalnie jest wg internetowych guru błąd ❌. Bo przecież zawsze masz budować listę mailową. W każdym razie bez reklamy zapisało się na nią w 2021 prawie 300 osób. 💕
  Bardzo Wam wszystkim dziękuję. 💖
 • Niewielka liczba artykułów odbiła się również na niższej widoczności w najpopularniejszych postach miesiąca na JVM Bloggers. Zresztą JVM Bloggers miało własne problemy związane z pożarem OVH w marcu. Także ten agregator za zeszły rok ma zbiór z okresu części marca do końca roku. Jakby na to nie patrzeć szału i tak nie było. 4 artykuły znalazły się na listach wśród najpopularniejszych postów miesiąca. Wydaje mi się, że za cały rok powinno być ich 6, ale nie zapisywałem tych statystyk wcześniej.
  Podobnie, jak w zeszłym roku, te statystyki podaję w ramach ciekawostki, bo generalnie nie do końca korelują z danymi, które widzę w swoich Google Analytics. Jeśli jesteś ciekawy dlaczego, to zobacz fragment o JVM Bloggers w podsumowaniu zeszłorocznym 53 artykuły później.

A co w planach na 2022?

Postanowiłem nie robić wielkich planów. Bez wchodzenia w szczegóły. 2021 pokazał, że tak wiele rzeczy może się zawalić w tak krótkim czasie. I żadne plany, checklisty, itp. rzeczy nie pomogą.

Dzięki 2020 wiem, jak to jest pisać bardzo dużo. Dzięki 2021 wiem, jak to jest pisać bardzo mało w ciągu roku.

Mam nadzieję, że 2022 będzie czymś pośrednim.

Bardziej istotny jest teraz dla mnie kierunek. Mam dużą ochotę na kilka cyklów przekrojowych. Ze skupieniem się na temacie i fajnym efekcie końcowym. Pisałem o tym w podsumowaniu 2021 roku, jak również i w mailingu we wrześniu (w ramach mailingu pisuję bardzo mało, ale można tam znaleźć pewne insights z pracy wokół bloga).

Końcówka grudnia była czasem, gdzie mogłem sobie trochę rzeczy przemyśleć i ubrać w bullet pointy w moim notatniku.

Teraz zacznę je przenosić na papier …

I na koniec. Dzięki, że dotarłaś lub dotarłeś. I, że czytasz moje treści. I jak zawsze będzie mi niezmiernie miło, jeśli dasz mi znać, co o nich myślisz. Możesz to zrobić poprzez komentarz pod tym postem lub poprzez dowolny kanał, który jest podany na stronie Poznaj mnie. Będzie mi bardzo miło 👍

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x