Kategorie
Full Stack Developer Junior Developer

5 powodów, żeby zostać Full Stack Developer

Frontend, backend … hm, what? Co powinienem wybrać? Co dla mnie będzie lepsze? Może jednak nie warto się zastanawiać?
Full Stack Developer to świetna opcja ❗

Zobacz dlaczego. Lecimy!

Junior Java Developer Handbook

Wstęp

Ustalmy na początku kontekst. Będziemy omawiać najpopularniejsze aplikacje, czyli web’owe (typowe np. dla korporacji).

Bardzo często możemy spotkać się z pytaniem: czy powinienem programować frontend (Angular, React, Vue …), czy może backend (Java, Spring, Python, Scala, Ruby, …)?

Z moich osobistych obserwacji wynika, że takie rozterki są normalne na początku kariery. Nie ma w tym nic złego, a wahanie się jest tutaj bardzo typowe. Bo po prostu na starcie jeszcze możesz nie czuć tego całego IT stuffs.

Być może nie musisz jednak wybierać. Bo jest też trzecie rozwiązanie. Możesz zostać Full Stack Developerem.

Dlatego zastanówmy się przez chwilę, dlaczego pozycja Full Stack Developer może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

#1 Programujesz end-to-end

A skoro chcesz być developerem to zaczniemy od punktu, który daje dużo frajdy. Czyli … jako Full Stack Developer programujesz aplikacje end-to-end.

Sekundę!? Co to w zasadzie znaczy?

No to dokładnie znaczy to, co napisałem. Jako Full Stack Developer umiesz programować aplikacje zarówno od strony frontu, jak i od strony backendu.

Umiesz ją programować, budować, uruchamiać, wdrażać. Umiesz po prostu zbudować ją od totalnego zera, aż do finalnej wersji.

Jasne, w zespole masz więcej osób i one też w aplikacji mogą robić różne rzeczy. Ale dzięki Twoim umiejętnościom jesteś w stanie działać na różnych polach.

#2 Liczba ofert pracy dla Ciebie

Jako Full Stack Developer masz większe szanse na znalezienie fajnej pracy, która wykorzysta Twój potencjał.

Z jednej strony interesują Cię oferty Full Stack, z drugiej możesz też szukać pracodawców, którzy szukają frontend lub backend developerów. Bardzo szybko możesz wykazać się w tej sytuacji znajomością obu zagadnień i zyskać w oczach zespołu.

Jeśli szukasz pracy, to większa liczba potencjalnych stanowisk, na które możesz startować … nie oszukujmy się, to bardzo dobra rzecz 👍

#3 Twoja atrakcyjność dla rynku

Odwróćmy na chwilę perspektywę. Popatrzmy teraz na rynek pracy z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

Załóżmy hipotetycznie, że firma X szuka osoby do zbudowania aplikacji web’owej dla swojego klienta. Czy musi zatrudnić jedną osobę, czy dwie? Co będzie dla niej bardziej atrakcyjne?

No właśnie. Zdolność do budowy aplikacji end-to-end może być po prostu istotnym czynnikiem dla przyszłego pracodawcy. Ważne, żebyś zdawał sobie z tego sprawę.

#4 Elastyczność

Elastyczność w pracy to ważna rzecz. Nie zawsze projekt dotyczy stricte aplikacji web, gdzie z jednej strony możesz wykazać się na froncie, a z drugiej w backendzie.

Czasem zdarza się, że Twoje zadania dotyczyć będą tylko jednej części aplikacji lub po prostu cała aplikacja jest usługą backendową (np. mikrousługą).

Jako Full Stack Developer masz zdecydowanie mniej problemu z tą sytuacją. Po prostu możesz działać. Masz potrzebne umiejętności. A dzięki temu jesteś bardzo elastyczną osobą w zespole. Twoja wartość dla zespołu wzrasta 😎

#5 Perspektywa rozwoju

Po wielu latach rozwijania aplikacji korporacyjnych mogę powiedzieć Ci jedną, ważną rzecz. To bardzo fajna sytuacja, kiedy nie musisz robić tylko i wyłącznie jednej rzeczy. Robienie cały czas tego samego jest po prostu nudne. A przecież chcesz cały czas się rozwijać, prawda?

Będąc Full Stack Developerem masz tutaj większe pole do popisu. Bardzo fajną rzeczą jest to, że bardzo często różne techniki możesz przenosić między frontem, a backendem. Czyli de facto ucząc się jednego, poszerzasz swoje możliwości również po drugiej stronie stosu technologicznego.

Widać, że jest tutaj fajny efekt synergii. Dlaczego miałbyś z tego nie skorzystać już teraz?

Podsumowanie Full Stack Developer

Hey, mam nadzieję, że Ci się podobało przedstawienie tej roli. Poniżej szybka lista dla Ciebie, gdybyś chciał skorzystać i przedstawić zalety zostania Full Stack Developerem:

  1. Działasz end-to-end.
  2. Masz dostęp do większej liczby ofert.
  3. Twoje umiejętności są atrakcyjniejsze dla rynku.
  4. Twoja elastyczność to dobra cecha w zespole.
  5. Dzięki większej synergii umiejętności po obu stronach stosu technologicznego rozwijasz się szybciej.

Rozważasz zostanie Full Stack Developerem? A może moja lista Cię nie przekonała, a może wręcz przeciwnie?
Daj znać, czekam na Twoje komentarze i uwagi 👍

Dzięki za przeczytanie. Mam nadzieję, że dodasz komentarz. Mam też dla Ciebie kilka innych ciekawych materiałów. Daj znać, co myślisz. Wybrane poniżej.

Jak to jest w praktyce, czyli rozmowa Seniora z Juniorem dla Ciebie jest tutaj Kariera w IT w kilku aktach.

W serii Junior Developer ukazały się następujące wpisy:

  1. Junior Developer w 2020 roku
  2. Top 10 umiejętności Junior Java Developera
  3. Junior Developer a Regular
  4. Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer?
  5. Junior Developer 2020 – Podsumowanie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor
Igor
4 lat temu

No dobra. Trochę mnie wpisem przekonałeś. Sam piszę aplikację w Javie i we Vue (A właściwie w Springu i Quasar’ze). Muszę pozmieniać trochę opcję wyszukiwania ofert pracy.

P.S.
Pospamuję trochę swoim gitem:

https://github.com/IngvarWariorOfGodYngvi/shootingplace

https://github.com/IngvarWariorOfGodYngvi/ShootingPlaceFront-End

Maciej
4 lat temu

Cóż, ja Full Stack Developerem z pewnością nie jestem i nigdy za takiego się nie uznawałem. Chociaż co jakiś czas próbuję podchodzić do technologii frontendowych, to jednak zawsze wychodzę z tego spotkania, z przekonaniem, że to nie dla mnie. A jednak, mimo to, każdego roku mam okazję próbować swoich sił na frontendzie! W wielu projektach, w których programowałem, podział na programistów front-end i back-end jest raczej umowny. Trafiam do firmy jako Python Developer, ale jeśli widzę angularowego taska, to nikt nie zabrania mi go wziąć, nawet jeśli jego wykonanie zajmie mi nieco dłużej niż doświadczonemu javascriptowcowi. I takie właśnie podejście… Czytaj więcej »

3
0
Jestem ciekawy, co myślisz. Dodaj komentarz na dole!x